Finland-Sweden-Norway

31 posts in this topic

da deleter je izgleda neki profi za finsku,ako ta kartica stvarno radi svugke onda je to revolucionarno otkrice a tales bi kao dobrovoljno zamorce trebao to isprobati i obavestiti nas o svojim dragocenim iskustvima koristeci tu revolucionarnu sim card tehnologiju,ja ionako nisam previse upucen  u finsku par dana u helsinkiju i to je to

sto se menjanja para tice ako ti se ne koristikartica  ovo ti je glavna menjacnica za skandinaviju www.forex.se mozes videti kolki je aktuelni kurs i ima ih bas dosta primetne po gradovim uglavnom su u centru....a bolje ces proci ako uzmes krune u srbiji,ja sam menjao krune i kupio eure u srbiji i bolje mi je bilo nego da sam uzo eure u svedskoj davajuci krune....e sad ima i boljih menjacnica s boljim kursem a to su arapske menjacnice uglavnom u juznoj svedskoj mozda i u stokholmu jedino sto  je veliki grad pa ih je teze videti ,imaju bolji kurs od forexa i nista te ne pitaju,jel svedske ili norveske forex  menjacnice te pitaju za pasos,licnu kartu i registruju te koliko i sta si menjao,ok za tebe to nije bitno al za one koji zive tu ili su prijavljeni na neko vreme jeste i te kako:biggrin:

Ma sim card nije problem. To će da se reši. :smile: Što se menjanja tiče, pa da, koristiću Visa Electron jer je kurs regularan. Eventualno ću zameniti nešto malo ako bude trebalo za nešto, mada koliko sam shvatio iz vaših priča, priče drugara koji je kamperom obišao sve tri zemlje i priče Rusa bekpekera koji živi u Norveškoj 10 godina i sve proputovao ko svoj dzep, tamo kartice svuda rade, pa možda čak i ne bude trebao keš uopšte.

Kakva je situacija sa švercom po gradskom prevozu? :smile: Kaže da je moguće lagano u Stokholm i Oslo metrou, a u busevima teže. Jel probao neko?

pa nije ti valjda taj silni bekpeker i kamperista rekao da je samo moguce..bez opisa kako i sta:tongue:....retko kad sam i dobio neke korisne infoe od nekog bekpekera,to je sad uglavnom moda..bekpek od dvesta eura,goretex jakna,skupa obuca,djepovi puni para plus nekoliko kartica pride i tu glumimo kao neko snalazenje...po meni je bekpek ionako zastareli nacin putovanja  ljudi tu imaju trip da su  neke kamile noseci te ruksake na ledjima i plus previse upadaju u oci gde kod da su  ,mnogo bolja opcija je fino rolovati torbu s dobrim tockicima gde i da je teza uopste ne smara rolovati je satima(najbolje su one sa dva krupnija  tocka) a ako se ide na neki izlet ostavi se  torba u hostel i uzme samo manji dnevni ruksacic

a kako se svercuje saznaces jednostavnim posmatranjem desetak minuta...u stokholmu su vrata na senzor pa kad neko ocita kartu vrata se otvore i ti treba da budes odmah iza njega tako da se vrata zatvore kad i ti prodjes...to radi ok kad je guzva ali i nije uvek guzva  pa je nezgodno kad je premalo ljudi jel je sa strane i neki salter s nekim koji ponekad i gleda ko prolazi tako da treba pogledati da li gleda ili ne,a nekad i stoji neka kontrola odma do ulaza ali su u uniformi pa se lako primete uglavnom su  gde je ulaz za metro na zeleznickoj stanici..u autobusima treba da udjes na prednja vrata gde ti gledaju kartu i jedina opcija je da imas neispravnu kreditnu karticu jel nece da primaju pare tako da ce te najverovatnije pustiti kao mene par puta

u oslu sam koristio tramvaj,tu samo udjes i vozis se pa valjda nekad upadne neka kontrola ko zna ,ja ih nisam video

Imas Banca Intesa Electron karticu, nema provizije pri placanju u inostranstvu, samo pri podizanju na bankomatima. I onako ce ti se u Svedskoj (u druge dve nisam bila) pre biti problem da platis kesom, nego da nadjes menjacnicu :smile: 

6 minutes ago, jeremicmarija said:

Imas Banca Intesa Electron karticu, nema provizije pri placanju u inostranstvu, samo pri podizanju na bankomatima. I onako ce ti se u Svedskoj (u druge dve nisam bila) pre biti problem da platis kesom, nego da nadjes menjacnicu :smile: 

Ne naplaćuje se provizija prilikom plaćanja sa njihovom Viza Inspire (ona koja se dobija sa tekućim dinarskim), dokle god ima devize na deviznoj partiji tog računa, tako nema neke potrebe da otvara devizni račun i vadi novu karticu (iako su obe stvari besplatne)

Dosta vremena sam proveo putujuci, jos od 2013 godine i velika vecina vremena sam proveo u Norveskoj.

Severni deo do nord kapa sam presao uzduz i popreko.

generalno, sve je preskupo.

vidim da se vodila debata oko sim kartice i interneta, koristio sam britansku three card gde radi roaming u celom svetu. u norveskoj uzmi telenor karticu i problem resen, za nekih 20e si resio problem interneta.

sto se tice menjacnica i banaka, tu su troskovi menjanja para ekstremno visoki. (najbolje je da nadjes odgovarajucu bankovsku karticu i da je koristis za sve).
oslo je fenomenalan, preporucujem ti bergen (fish market) koji je predivan, kristijansund, stavanger, i ako imas vremena da skoknes do nord kapa. fenomenalni fjordovi, priroda, reke..