Sign in to follow this  
Followers 0

Vakcinisanje pre putovanja

9 posts in this topic

Bas sam skoro razmisljao o ovome, a vest o Kinginoj smrti me inspirisala da pokrenem ovu temu. Naime, zna li neko sta je potrebno od ovakvih mera predostroznosti - vakcine, lekovi, pre putovanja u toplije ili daleke zemlje?

Vi sto ste bili po bliskom istoku, jeste li se ikad vakcinisali? I da li treba za te zemlje? Da ne spominjem Afriku, Juznu Aziju, Centralnu Ameriku?

O ovome nismo pricali , a veoma je vazna stvar.

Nikad ne znas kad se nesto moze desiti... evo vidimo sad...

Znam da se jednog mog druga iz osnovne otac razboleo od malarije kada je bio u Jordanu i da je posle lecenje bilo dugo i komplikovano. A moj stric se takodje razboleo u Libiji, ne znam koja mu je dijagnoza, i sada ceo zivot zivi s tom bolescu.

malarija, dijareja, opasni insekti, bakterije... i sta ti ja znam, dakle kako se osigurati protiv toga?  :?

Odlicna tema!

Mislim da bi se informacije za vakcinisanje mogle dobiti na insititu za tropske bolesti u Beogradu...blizu je Karadjordjevog trga....kao sto je Sloba rekao nije bas retka pojava da se neko vrati bolestan sa puta.....

tuzan povod sa ovu temu ali moramo hitro da se raspitamo i saznamo sve potrebne informacije.... Marina za nekoliko dana ide u Maroko, mada mislim da tamo nema opasnosti od tropskih bolesti....

Sto se tice vakcinisanja znam samo da je potrebno za podsaharsku afriku... upravo onaj deo sveta gde je Kinga bila i zakacila malariju. Ja sad kao preventivu pijem probiotic koji je dobar za crevnu floru i sluzi kao preventiva promeni vode i hrane. Sto se tice sunca, protiv alergija od sunca je kao preventiva najbolji kalcijum sa vitaminom D3 (koji vezuje kalcijum za organizam). I josh pride pijem oligovit... kako god okrenesh postajem narkoman.  :-D

Elem... za sve informacije sto se tice ovakvih stvari odete lepo (u NS-u, za BG ne znam) kod nekog infektologa u higijenski zavod i raspitate se. (To je u futoshkoj ulici malo dalje od bolnice za one koji ne znaju)

Na sajtovima ministarstva spoljasnjih poslova svake zemlje stoji da li je potrebno ili nije vakcinisanje i protiv cega. S obzirom da krecem za 5 dana u Maroko mnogo ljudi me je to pitalo (prvo mama naravno  :-D) pa sam detaljno istrazila to po netu i najbolju informaciju sam nashla na sajtu ministarstva spoljasnjih poslova Maroka.

toliko za sad... Obecavam kad se vratim da cu otici do higijenskog kod nekog infektologa da se raspitam ako to ne uradi neko pre mene.  :-D

Marina za nekoliko dana ide u Maroko, mada mislim da tamo nema opasnosti od tropskih bolesti....

necete se vi tako lako otarasiti Marine!  lol:: lol::

Pridruzujem se pohvalama za pokrenutu temu, s` tim sto licno skidam kapu Slobi koji cesto pokrece vrlo interesantne teme (npr. "Zanimljiva geografija",  koja je ubedljivo tema sa najvise poslatih postova). I, jos jedna stvar. Nesto me kompjuter zeza (a, kako i ne bi, kada koristim Windows 98, uz mrsavu konfiguraciju), pa ne potkrepljujem smajlijima trenutna raspolozenja. Kako su se pojavili novi smajliji, a ja pokusao da ih umetnem, sve mi se nesto razlivalo, a internet blokirao:(((

No, vratimo se temi. Ja sam, do sada, tri puta kretao ka Bliskom istoku, i nikada se nisam vakcinisao. A, mislim da sama vakcinacija spada u domen licne kulture i brige o sebi, a ne da li je obavezna ili ne. Za zemlje ovog regiona, koliko znam, nije obavezna nikakva vakcinacija. Ali, uvek je sve moguce. Cak sam citao i da su se neki ljudi u Evropi zarazili malarijom, jer su se zarazeni komarci "prosvercovali" redovnom avio linijom iz neke podsaharske zemlje i napravili haos.

Moje licno iskustvo je da mi je stomak u Jordanu burno reagovao na promenu u ishrani i, verovatno, vodi (naravno, konzumirao sam samo flasiranu). Putovao sam sa kumom, i jeli smo identicnu hranu (cak je on, bez ikakvog straha, na +43 stepena svakom falafelu i shavarmi dodavao nekakav majonez!!!).  I, sta se dogodilo. On je imao redovnu i urednu stolicu (izvinjavam se na opisu, ali tema to zahteva), a ja sam, dva dana, iz sebe izbacivao sve u tecnom obliku. I to uz temperaturu od 38 i prilicno jaku groznicu. Kum je poneo sa sobom prirucnu apoteku, pa sam uspeo da nadoknadim tecnost, soli, elektrolite i ostale stvari. Ali, preporodio sam se tek sa lekom "Flagyl". Jedan Poljak, koji je bio sa nama u istom hostelu u Amanu (dakle, oprez sa amanskom ulicnom hranom!!!), dao mi je ovaj lek i rekao mi da je on najbolji i za preventivu, a i za samu borbu protiv bakterija, ako te vec napadnu. On je vec godinama bekpeker i, recimo, presao je celu Indiju uzduz i popreko. I, "Flagyl" je njegov favorit. Ja sam ovde pokusao da ga nadjem, sa polovicnim uspehom. U nekoliko apoteka ga nije bilo, pa sam uzeo "orvagil", koji je njegov "mladji brat". U stvari, glavni sastojak leka je "metronidazolum". I, kada sam prosle godine krenuo ka centralnoj Turskoj, Siriji i Libanu, prvo sam ga preventivno pio kod kuce, a onda i na samom putu. I nista mi se nije dogodilo. Ok, ovo nije sama vakcinacija, ali je, provereno, bilo uspesno.

I, za kraj, koliko sam uspeo da provalim po LP vodicima, na putesestvijama je lako zakaciti neku vrstu hepatitisa, razne stomacne viruse, a bilo bi dobro i vakcinisati se protiv tetanusa. Za neke rizicnije destinacije, tu su vakcine protiv zute groznice i tablete protiv malarije. No, u samom Zavodu za zastitu zdravlja je najbolja i najpotpunija informacija.

Koliko ja znam, standardna procedura je da nazoveš ambasadu i pitaš koje su vakcine potrebne za njihovu zemlju... što se mog ličnog iskustva tiče, nisam se nikada vakcinisao, bio sam bolestan hmmm u Kini pa malo u Sibiru zatim oba puta u Siriji i jednom u Jordanu... ali onako, relativno bezazleno, stomak + groznica, dehidracija & totalna malaksalost, odležiš par dana pa ti bude bolje. Verovatno je razlog svemu ovome bila moja tvrdoglava rešenost da ne kupujem flaširanu vodu ako lokalno stanovništvo kaže da je lokalna voda dobra... a da ne pominjem one komunalne lončiće na uličnim česmama u Siriji, onako zavezane lancem za ekser, pa svako ko prođe pije iz istog lončeta :)

Na Bliskom istoku sam video nešto prilično neobično, naime video sam ogromne gomile pokvarenog mesa kako se prodaju na onoj ubitačnoj vrućini, kao u nekom bazaru za prodaju mesa... raščerečene kamile itd (ko želi, može da dobije sliku) uz težak zadah trulog mesa. Tamo mi objasniše da to meso "možda nije najsvežije, ali je sasvim dobro za jelo ako se dosta dugo peče u ulju" - pretpostavljam da je to ono što trpaju u šaurme koje se prodaju na ulici. Ali ne deluje mi da se iko uzrujava oko toga.

Ovaj, ovo možda i nema mnogo veze sa temom o vakcinaciji, ali možda će nekome biti zanimljivo :)

? Na Bliskom istoku sam video ne?to prilično neobično, naime video sam ogromne gomile pokvarenog mesa kako se prodaju na onoj ubitačnoj vrućini, kao u nekom bazaru za prodaju mesa... ra?čerečene kamile itd (ko ?eli, mo?e da dobije sliku) uz te?ak zadah trulog mesa. Tamo mi objasni?e da to meso "mo?da nije najsve?ije, ali je sasvim dobro za jelo ako se dosta dugo peče u ulju" - pretpostavljam da je to ono ?to trpaju u ?aurme koje se prodaju na ulici. Ali ne deluje mi da se iko uzrujava oko toga.

? ?Ovaj, ovo mo?da i nema mnogo veze sa temom o vakcinaciji, ali mo?da će nekome biti zanimljivo :)

kiklop ludo....svasta sam cuo ali ovo? :blob:

mada, skoro je u nekom mestu u Indiji doslo do toga da su se delfini masovno nasukali na plaze i tako uginuli. bilo ih je desetak. i nista ne bi bilo cudno da vlasti nisu bile primorane da nasilno rasteraju stanovnistvo kako bi ih onemogucili da meso delfina koriste za ishranu.....

Lazare, mrtva trka... delfini vs. kamile  :weed:

Svako meso,pa cak i svinjsko je jestivo ma koliko pokvareno bilo ako se dobro termicki obradi (citaj ugljenise).

problemi nastaju sa suhomesnatim proizvodima,pastetama i slabopecenim obrocima.

Cesto punjene stvari i pohovane umeju da budu slabo ispecene unutra,ali se to tesko primeti....i eto belaja :potty:

PS.Svinjetina cak moze biti i toksicna sa smrtnim ishodom

Obavezna vakcinacija za neke zemlje J. Amerike i Afrike  protiv Zute groznice, vrlo opasna stvar!