Sign in to follow this  
Followers 0

Moldavija(fresh info)

51 posts in this topic

Evo da se osvezi malo tema o Moldaviji :biggrin:

Bio sam nedavno dva dana u Kišinjevu, jeste grad ništa specijalno kao što su mnogi opisali, ali šta znam meni je bilo interesantno, makar za to kratko vreme.

Do Kišinjeva sam došao iz Jašija (Iasi, Romania) sa autobuske stanice Codreanu, gde gotovo na svakih sat vremena polaze autobusi do Kišinjeva. Cena je 35 rumunskih Leja u jednom pravcu, plaća se vozaču, a u povratku su nam tražili da platimo u Moldavskim Lejima 150, to mu dođe isto oko 8 evra. Napomenite da želite da siđete u centru ako je moguće, pošto mislim da busevi po defaultu idu do Južne Stanice koja je 6 kilometara izvan grada. 

Samo napomena, busevi koji idu nazad u Jaši kreću sa South Station (Gara de Sud) do koje iz centra grada možete doći trolejbusom 24 ili 10 a potom presednete na 9 koji ide direktno do stanice, lako je ali pitajte bilo koga za pomoć ako treba. Inače po Kišinjevu sve možete da obilazite peške, a bus je samo 2 MDL (12 dinara) i plaćate kondukteru kada uđete u autobus.

Za Moldaviju ne treba viza sa srpskim pasošom, ali ako se vraćate u Rumuniju ne preporučujem da se igrate na granici sa prenosom veće količine cigara ili čega već, jer su u povratku svaki kofer iz autobusa detaljno pregledali.

Preporučujem da prošetate glavnim bulevarom Stefan Cel Mare jer tu se praktično nalaze sve glavne atrakcije grada: Park Katedrale, Stefan Cel Mare park i njegov spomenik, Triumphal Arc, Zgrada Parlamenta Moldavije gde se svi slikaju jer je travnjak pokošen tako da prikaže "MOLDOVA" :biggrin:  15-20 minuta peške od centra se nalazi Victory Memorial Eternal Flame, kompleks u čast Moldavskim ratnicima koji su poginuli u Drugom Svetskom ratu. U principu to je to, naletećete usput na nekoliko zanimljivih crkvica i manastira, čini mi se da je Manastir Ciuflea manje više kao neki simbol grada.

Na glavnoj ulici pre Triumphal Arca naletećete preko dana na neku mini pijacu gde prodaju dosta moldavskih suvenira, majica sa Putinom, bedževa, zastava, slika itd, pa se i tuda prošunjajte.

Za kafu preporučujem Tucano Coffe ima ih nekoliko u gradu, lep ambijent i dobar kapućino i cheesecake, a za fast food klopu preporučujem Star Kebab, za 2 evra sasvim solidan kebab ima i da se sedne unutra :smile: Takođe pošto je Moldavija poznata kao zemlja vina, preporučujem da probate njihovo najpoznatije vino Cricova, lepo je a jeftino, flaša je od 40 do 80 MDL (2-4 evra), možete ga kupiti u većini prodavnica.

Inače dobio sam info od Rumuna, da se u Kišinjevu nalazi jako dobra prodavnica slatkiša, zove se Bucuria i nalazi se baš u glavnoj ulici. Takođe veoma jeftino, a baš su dobri slatkiši, tu možete kupiti i Cricova vino i druga Moldavska pića. Rumuni koji žive tu blizu Moldavije često pređu granicu, nakupuju gomilu slatkiša i vrate se nazad, ili poruče po nekom od Moldavskih studenata koji studiraju u Jašiju :smile:

Sve u svemu, za jedan dan sve ovo možete proći, ja mislim da vredi obići Kišinjev ako vam je usput. Nikakvo negativno iskustvo, ljudi sa kojima sam imao kontakt su bili jako ljubazni, često ne znaju Engleski ali mislim da se možete sporazumeti, uglavnom svi pričaju Rumunski ili Ruski pošto su to dva službena jezika u Moldaviji. Pre spavanja sam  u smeštaju prevrteo kanale na televizoru, svi do jednog stranog kanala sa sihnronizovani na Ruski :smile: možda u tome leži nedovoljno poznavanje engleskog :biggrin:

Ako treba bilo kakva pomoć oko Jašija i Kišinjeva slobodno pitajte kad bude trebalo.

P.S. - Sad tek vidim da je ovo tema namenjena za Vizu i Papirologije, pa ako neko od moderatora može da prebaci post u odgovarajuću temu za Moldaviju, da ne pravim dupli post :smile:

Edited by sanchez
Sad tek vidim da je ovo tema namenjena za Vizu i Papirologije, pa ako neko od moderatora može da prebaci post u odgovarajuću temu za Moldaviju, da ne pravim dupli post :)