Šengen - novo pravilo za dužinu boravka (90/180)

879 posts in this topic

Pozdrav ! 

Da li bi mogao meni da kazes oko boravka u Sengenu,prosto kalkulator mi ne pokaZuje koliko dana jos imam,zbunjuju me sve stvari koje sam procitala,pa ako moze pomoc :smile: imala sam dva boravka ove godine,27.02.2018 izlazak 24.03.2018 i 13.04.2018 izlazal iz Sengena 18.05.2018. bila bih zahvalna za ovu informaciju

Saberi dane boravka u ta dva navrata i oduzmi od 90.

Gvala puno,samo mi reci jos kada mi krece novi period da li gledam od 27.2 do 27.8 ili?

Pozdrav,

Imam  problem vezano za ovu temu i veleo bih da mi neko makar malo razreši nedoumice kako bih izbegao neprijatne situacije na granici. Bio sam na programu razmene studenata sa EU, konkretno u Mađarskoj. Ušao sam u zemlju 04/02/2018, i sa malim prekidom kada sam bio u Srbiji, ostao sve do 10/06/2018. Za razmenu se obično uzima boravišna dozvola zemlje u koju ideš jer ćeš sigurno pregurati tih 90/180 dana. Ali što zbog moje neodgovornosti što zbog Mađarske birokratije ja nisam imao mogućnost da uzmem boravišnu dozvolu. Ukratko, ja sam kasno aplicirao a boravišna dozvola se ne može izdrati za period boravka manji od 3 meseca. Tako da sam iskoristio  svih 90 dana turističke vize + ostao malo duže. Treba da napomenem i da nisam ostajao na svoju ruku, nego sam taj period preko 90 dana ostao sa privremenom boravišnom dozvolom. 

E sad, kako sam ja izračunao, tek negde u oktobru ću ja realno moći u Šengensku zonu (izašao sam 10. juna). Da li sam pogrešno shvatio način računanja? Verovatno ne, ali bolje da proverim kako ne bih imao neprijatnih situacija. I druga stvar, da li oni mogu da mi prave problem zbog prekoračenja  i ako odlučim da putujem u oktobru? Jer nikakav problem nisam imao kod izlaska iz zemlje i ništa mi nisu rekli sem što mi nisu vratili privremenu boravišnu dozvolu.

Hvala puno!