Sistem koji ilegalizuje ljude

34 posts in this topic

Pokušaću da sumiram stanje stvari u okolini stare ciglane u Subotici.Broj raste i opada, ali u svakom trenutku tamo je između stotinak i dvestotinak ljudi. 22. decembra je, po mojoj proceni, tu boravilo njih 150. Bilo je bar petnaestoro dece između 3 i 10 godina starosti, dosta tinejdžera, ali i starih ljudi, među njima nekoliko starijih žena.Prostor je podeljen tako da unutar ciglane spavaju porodice: deca, žene i njihovi muževi, očevi ili braća. Muškarci koji putuju sami ili u grupama ostaju napolju. Ovo je spontano organizovano zbog zaštite najugroženijih. Ispod svoda uz spoljašnji zid ciglane se ljudi okupljaju oko vatri; samo jedan od ovih prostora je bio zaštićen velikim najlonom, a ostali su otvoreni. Još nekih 30-50 ljudi spava u improvizovanim skloništima u okolnoj šumi.Najčešće se zadržavaju između 2 i 4 dana, ali neki ostaju i po 10-15 dana, čekajući dobru priliku za prelazak granice u Mađarsku. Oni kojima je policija već uzela otiske prstiju u Bugarskoj ili u nekom prethodnom pokušaju...

Pročitajte Sistem koji ilegalizuje ljude

Odličan tekst! Pitam se zašto se autor nije potpisao imenom i prezimenom. Zar treba nečega da se plaši zbog ovakvog teksta (koji ne optužuje nikog moćnog poimence)?

e ovo su PRAVI putnici! a ne neki tamo...

(PS. neko vreme sam radio na pomoći takvim ljudima (u oviru jedne ngo firme)... u engleskoj... toga tada, u jugi nije bilo (osim čileanaca - politički begunc)i... strava šta se sve vidi... ovaj txt samo je blaga opomena, ali poznavajući srbe & njihov humanizam... bolje da ćutim - opet će me banovati.) 

Autor se potpisao inicijalima. Ne zato što se plaši, nego da ne bi upadao u polemike (valjda). To je bila njegova volja i mi smo to prihvatili.

Невероватно је какво смеће од новина, а морам рећи и новинара битише у Србији.

Мислим, одавно је јасно да немају никаквих професионалних стандарда и да служе као измећари онога ко највише плати, био то тајкун била то страна амбасада, али писање "Блица" у вези овог последњег дављења избеглица је дно дна. 

Наиме, они су свој чланак насловили: "ЕУ немоћна пред ужасом у својим водама"

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/552098/EU-nemocna-pred-uzasom-u-svojim-vodama

Као ето, шта ће јадна ЕУ, не може сирота... а онда на сајту Дојче Велеа, дакле немачког ДРЖАВНОГ медија прочитам праву истину, Блиц више штити ЕУ од јако битне српске јавности него Дојче Веле! И ту лепо пише да су укинулу акцију спашавања јер им се јебе да троше новце на то. Да не помињем критику срања које је направљено у Либији па се сад праве мутави.

http://www.dw.de/evropi-potrebna-nova-izbegli%C4%8Dka-politika/a-18393402?maca=ser-Blic%20Online_v2-9895-xml-mrss

I pod tri: dugoročno gledano, Evropska unija mora ozbiljnije da uzme u razmatranje razloge za beksto i iseljavanje. Onaj ko u vojnoj operaciji uništi državne strukture u Libiji, ne sme nakon toga da se povuče i nemo posmatra kako zemlja tone u bezvlašće i haos. Evropska unija mora energičnije i konsekventnije da insistira na poštovanju ljudskih prava. To se na primer odnosi na Eritreju, zemlju iz koje dolazi veliki deo izbeglica. Već dugo vremena EU i njene članice, a među njima i Nemačka, skreću pogled sa te zemlje, a u početku su, čak u vidu razvojne pomoći, podržavali njen diktatorski režim i režime sličnih zemalja. Vreme je da se nešto preduzme. Vreme za žaljenje i priče je isteklo.

Тек после кад су видели да се по Европи критикује политика ЕУ која гласи "Нек се удаве само нек не дођу", и они су пренели нека оштрија реаговања, типа овог заштитника ратних злочинаца, Кушнера:

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/552182/Kusner-Evropa-je-kolektivno-kriva-za-smrt-migranata

Kušner: Evropa je kolektivno kriva za smrt migranata

Edited by Relja

Petoro ljudi mi je nezavisno jedno od drugog pričalo o tome kako im je policija uzimala novac, po 50, 100 ili 150 evra...Traže dokumenta, a kada ovi kažu da nemaju, traže novac. Ako kažu da nemaju ni to, pretraže ih i uzmu sami šta nađu, novac ili telefon.

Ista situacija koju mi je drugar ispricao za Rusiju.

Posto je bio tamo da sljaka (gradjevina,sta drugo),video je bezbroj opisanih situacija:Tadzik ili Uzbek na ulici (kaze,po izgledu ih "ne moz' promasiti"),ide nekud.Cim,ali cim ga policija spazi,odmah mu prilaze.Kad mu pridju,prvo mu zatraze dokumenta,a posto ovaj u 99% slucajeva nema nikakva dokumenta,onda ga ovi "istresu iz gaca" (koje inace ni nema) i uzmu mu sve sto nadju.Zatim ga eventualno jos prebiju,i tek onda ga ostavljaju "na miru"...

Занимљив текст и снимак, морам да признам да нисам сигуран шта да мислим о њему :)

Мало ми личи на "видела жаба да на западу мрзе азиланте... "

http://www.vaseljenska.com/vesti/bogovadja-azilanti-pljackaju-manastire-lome-vikendice-kradu-stoku-napadaju-stanovnistvo-video/

Боговађа: Азиланти пљачкају манастире, ломе викендице, краду стоку, нападају становништво (Видео)

Ne znam zasto pisu o Bogovadji. U Beogradu je trenutno toliko azilanata/migranata da se vec moze govoriti o krizi. I koliko znam niko nema problema oko toga. Cak oni i pomazu ovoj nasoj posrnuloj zemlji troseci svoj novac.

U Atini, kada dođe do talasa nasilja prema imigrantima (Zlatna zora i ostali fašisti), anarhisti se organizuju u patrole koje obilaze grad i štite imigrante. 

Васељенска је један опскуран сајт, један од оних назови десничарских, они имају чланке у којима пишу како ће ЕУ у Србију да насели милион Рома који имају сва права у односу на Србе и слично. 

Занимљив ми је овај снимак, овог изгледа обичног шумадијског домаћина (који по мени тако изгледа, плав и буцмаст :) ) који се потрудио да објасни проблем имиграната са многих аспеката :)

То је та нека grasroots ксенофобија, која чак није толико повезана са државним/националним шовинизмом. Ако гледамо дешавања деведесетих са аспекта српског национализма, Пијемонт би чинили косовски и босански Срби, који су поднели највећи терет, храбро се борили... на сајту Васељенске и на фејсбук страницама њихових звезда често се могу наћи коментари којима се шири нетрпељивост и према "Босанцима и Косоварима" :) 

То је једноставно онај тип људи који мрзи - све редом :D Пре подне себе а поподне цео свет. Не морају никад да виде имигранта/азиланта, чим прочитају у новинама да постоји они морају да га мрзе, да пишу против њега на фејсбуку, на интернету... :D

I onda takvima daju prostor u medijima :)

Inace,izgleda da si u pravu Relja za dijagnozu tog lika.Jedan od komentara ispod tog teksta:

"Ovaj Radovan je najvece djubre u Lajkovackoj opstini… Ne zovu ga dzabe Radovan Dileja…"

Данас ти више не требају медији, свако има свој сајт :)

Хахаха, нисам читао коментаре испод снимка, али јест ми било мало сумњиво кад је почео да рачуна да сваки од њих мора 6 сати да чека у реду за вц, а то нико немож да издржи... 

У бре Лазо, боље да нисам читао коментаре, тек на нету кад је свако анониман видиш каквих све патологија има. А лик који је окачио снимак на јутуб се потписује са 18/88, што је ваљда АХ/ХХ, знамо већ који АХ... 

Као ето, ми имамо низак наталитет, па нам дошли азиланти у пропала села... па јел ти крив Нигеријац што ти низак наталитет бем те блесава :)

Edited by Relja

Ja obrnuto - nisam odgledao snimak,al sam procitao komentare :)

A u komentarima,sto kazes,patologije sve u 16.

Nego,vezano za ove imigrante po Srbiji,kaze mi drug da su se znacajno povecali u BG-u ove godine.Znam da ih je bilo i ranije,ali sad su nekako postali "vidljivi" - vise tu oko zeleznicke stanice i slicnim lokacijama.

ceo taj deo oko basa, laste i zeleznicke je prepun njih. Taj deo je i pre bio prljav, ali sad je uzasan, sinoc sam prolazio pored, namonitali su ladno 3-4 satora desno od ulaza u zeleznicku, ima ih bar 200 koji spavaju i vrecama. Odvratan prizor, pre mi je bilo zao njih iz Sirije i Iraka zbog rata, sada ih vise ima iz Afrike, svi imaju pare i dobre telefone, nisu klasicne izbeglice.

Мислиш да су то нека буржујска ђубрад која шкртаре на превозу?

Mislim da bih jebeno ustao da pomognem čoveku. Mislim da je ta slika strašna ne toliko zbog čoveka koji puzi koliko zbog onih u pozadini koji se prave da ga ne vide.

Prvo upadnu u neciju zemlju, razore sve i odu pa se posle pitaju odakle sve te izbeglice. 

Rasulo u Iraku, Siriji i Libiji je prevashodni uzrok povecanja naleta izbeglica. Nekada je Libija bila zemlja u koju su izbeglice iz okruzenja mogle da se sklone. Gde danas da idu? Juzna Afrika je predaleko, a i ona je prenatrpana izbeglicama iz Zimbabvea.

Druga stvar je da se danas uopsteno ljudi lakse odlucuju na emigraciju, moze sve da se proveri online. Nekada se islo u potpunu nepoznanicu. Tako da i ekonomskih emigranata ima vise. I ta granica izmedju izbeglice i ekonomskog imigranta nije uvek sasvim jasna. Ako neko nema pristupa vodi i hrani gde se nalazi da li je on ekonomska izbeglica i u cemu se on razlikuje od izbeglice? Ako mu niko ne preti oruzjem, ceka ga glad.

Tema o imigrantima na plaži spojena ovde.