Sign in to follow this  
Followers 0

Dobijanje hrvatskog državljanstva

12 posts in this topic

U zakonu o hrvatskom državljanstvu,pročitao sam da se državljanstvo može dobiti ako ste pripadnik hrvatskog naroda i to možete da dokažete,zatim sam zvao ambasadu koja mi je to isto potvrdila.Ono što mene interesuje je da li je neko imao iskustva sa ovim? Ja sam do sada pribavio sledeća dokumenta,koja su mi oni rekli da pribavim :

1.Zapisnik o nacionalnoj pripadnosti-kod nadležnog matičara izjasnio sam se kao hrvat,a potom dobio zapisnik o tome

2.Izvod iz MKR sa podatkom o nacionalnoj pripadnosti

3.Potvrda o nacionalnoj pripadnosti iz Nacionalne službe za zapošljavanje

4.Upis na birački spisak hrvatske nacionalne manjine

5.Zapisnik o nacionalnoj pripadnosti moje majke kao i njen izvod iz mkr sa podatkom o nacionalnoj pripadnosti  (upisano je hrvatica) (ona nema i neće hr državljanstvo) ,takođe i njena krštenica iz katoličke crkve 

Ja krštenicu nemam jer nisam kršten.

Recite mi da li je sve ovo dovoljno da bi dobio državljanstvo ili mi treba još nešto ? I da li sva ova dokumenta moram da nosim kod tumača da ih prevodi na hrvatski?

ja sam razumeo da je dovoljno ako su te prilikom upisa i MK upisali nac pripadnost. Ukoliko ne,važe posredni dolazi npr. iz potvrda iz NSZ i ŠV obrazac kod upisa na fakultet. To su valjda jedina mesta gde se dobrovoljno izjašnjavaš po nac. pripadnosti.

.... mislim da je dovoljno da su na latinici

Upisao sam u Mkr podatak o nacionalnoj pripadnosti.Takođe sam izvadio i potvrdu iz NZS da se izjašnjavam kao hrvat.Jel to dovoljno?

Pa pitaj ambasadu da li je dovoljno, sta ti vredi da ti ovde neko na forumu kaze da je dovoljno ako ambasada izvoljeva za vise dokumentacije? 

Mislio sam da je možda neko pre ovo radio,pa čisto da mi prenese svoja iskustva... U ambasadi su vrlo škrti po pitanju informacija

Hteo bih i ja da se nadovezem na ovo,dakle po novom zakonu pravo na drzavljanstvo imaju potomci iseljenika do 3 stepena u ravnoj liniji (dakle do pradede) a posto su se moji prababa i pradeda sa mamine strane iselili iz Slunja (Hrvatska) u Srbiju ali mislim da su upisanu u Srpsku knjigu rodjenih,kako bih ja mogao da dobijem drzavljanstvo ? :shrug:

Nisu iseljenici, ako su se selili u druge države koje su tada bile u sastavu iste države kao i Hrvatska (prostim rečima ako su se selili unutar Jugoslavije neće se računati kao iseljenici). Više detalja imaš u njihovom Zakonu o državljanstvu.

Da li možda znate da li je potrebno prilikom predaje zahteva za državljanstvo overena fotokopija pasoša i izvod iz MKR kao dokaz o državljanstvu,ili moram da vadim uverenje o državljanstvu ? Pošto na zahtevu piše ,,uvjerenje o državljanskom statusu:uvjerenje o državljanstvu,ovjerena preslika putovnice odnosno osobne iskaznice,, E sad da li ili jedno ili drugo ili oba?

2 hours ago, deleter said:

Nisu iseljenici, ako su se selili u druge države koje su tada bile u sastavu iste države kao i Hrvatska (prostim rečima ako su se selili unutar Jugoslavije neće se računati kao iseljenici). Više detalja imaš u njihovom Zakonu o državljanstvu.

A ako ikako nadjem papire i da su upisanu u knjigu drzavljana Hrvatske onda mogu da steknem drzavljanstvo ?

1 hour ago, mihaildj said:

Da li možda znate da li je potrebno prilikom predaje zahteva za državljanstvo overena fotokopija pasoša i izvod iz MKR kao dokaz o državljanstvu,ili moram da vadim uverenje o državljanstvu ? Pošto na zahtevu piše ,,uvjerenje o državljanskom statusu:uvjerenje o državljanstvu,ovjerena preslika putovnice odnosno osobne iskaznice,, E sad da li ili jedno ili drugo ili oba?

Moras da prevedes izvod iz maticne knjige rodjenih,i ako pise oba,istampaj oba sigurnije je :D 

To za iseljenike su namerno stavili da ne vazi za ex YU zbog Srba da ne bi lako dobijali papire. Al zato "iseljenici" (citaj prebegle ustase iz Amerike i Australije mogu odmah da dobiju drzavljanstvo).

Ne mozes da steknes tako drzavljanstvo, moras da se izjasnis kao Hrvat i da imas takvu istoriju pa na osnovu toga.

10 hours ago, mveruovic said:

To za iseljenike su namerno stavili da ne vazi za ex YU zbog Srba da ne bi lako dobijali papire. Al zato "iseljenici" (citaj prebegle ustase iz Amerike i Australije mogu odmah da dobiju drzavljanstvo).

Ne mozes da steknes tako drzavljanstvo, moras da se izjasnis kao Hrvat i da imas takvu istoriju pa na osnovu toga.

Hahahah pa i mislio sam da je tako,hvala na odgovoru svejedno :D 

Ja uspešno predao zahtev danas.E sada ostaje samo da čekam i nadam se najboljem :)