Šengen - novo pravilo za dužinu boravka (90/180)

1,054 posts in this topic

Ono sto je zapravo jezivo je da stotine ljudi dodju ovde, registruju se, ne procitaju stotine odgovora na isto pitanje, ne pogledaju kalkulator, nego samo napisu svoje pitanje koje se ponavlja jubilarni 693. put i nakon sto dobiju odgovor nestanu sa foruma za sva vremena, najcesce ni "hvala" ne napisu.  
To je nekultura i bezobrazluk i jezivo.

Slazem se sa Anci86.

A opet u drugu ruku razumem i Draganceta 😊 . Nema potrebe za vredjenjem i ruznim recima sto je jedan vec napisao da ko ne razume ima problem sa 'poslovnom sposobnoscu' ili kako vec ,komentar je obrisan. Stvarno nema potrebe za vredjanjem.

Da pocnem od sebe: trazila sam pomoc na granici da mi pojasne kako se racuna oni nikad nemaju vremena (ne interesuje ih) ,madjare sam isto pitala UVEK kazu neke nebuloze od dana, u MUP-u sam takodje pitala oni ne znaju ,e onda sam trazila po internetu i naisla na ovu temu takodje i procitala sve komentare i situacije. Takodje sam koristila 90Days Sengen unela tacno sve datume, kad sam dosla kod Madjara i pitala koliko dana smem biti u EU rekao tipa 27 a ja sam imala 40 i kad sam mu pokazala taj kalkulator on je manuo rukom u tom smislu ne gledaj to.

Svi znamo da je 3 puna meseca u EU 3 puna meseca u svojoj zemlji. Ali nam nije bilo jasno kako se racuna kad ides par puta tipa 20 dana u EU 20 dana u svojoj zemlji i kad dodje taj 180 dan odbija se od prvog ulaska tih 20 dana ok. A sta je sa tih 20 dana sto sam bila u srbiji kako se to racuna?

Razduzila sam ovu poruku znam ,Dragancetu smo verovatno i dosadili 😂 ali svako zeli da ima najtacniju informaciju ,a ne da posle bude problema zbog racunanja.

Dragance , hvala ti puno!!!! 😊

Druze Dragance, nisam ja pitao da li je dozvoljeno preko 90 dana, nego da clanovi foruma imaju iskustva ili su naculi da je moguce (i sa kojom verovatnocom) da granicna policija, konkretno madjarska, ne zameri jer se radi o malom broju dana i ne pise kaznu. I ukoliko pise kaznu, da li su penali blazi ako se radi o malom prekoracenju.

Pregledao sam celu temu i to nisam nasao. Stariji postovi iz 2013., 2014. itd. mi ne znace puno.

Moja majka treba da ide u Nemacku na 90 dana i treba da bude tamo 05.01. a pravo da bude tamo 90 dana joj pocinje 08.01. i pokusavam da utvrdim da li joj se isplati rizik za tih 3-4 dana, konkretno da li moze da prodje sa 200-300-500 evra kazne ili rizikuje da joj zabrane ulazak u Sengen na godinu ili vise.

Pa ako moze neko da mi da svoj insight na ovo, bio bih jako zahvalan. :)

59 minutes ago, vvv said:

Druze Dragance, nisam ja pitao da li je dozvoljeno preko 90 dana, nego da clanovi foruma imaju iskustva ili su naculi da je moguce (i sa kojom verovatnocom) da granicna policija, konkretno madjarska, ne zameri jer se radi o malom broju dana i ne pise kaznu. I ukoliko pise kaznu, da li su penali blazi ako se radi o malom prekoracenju.

Razumeo sam pitanje, a iz konteksta izvukao i namerno "zloupotrebio" onaj deo o 90+3 dana, jer realno, smesno je pitanje, narocito nakon onog prethodnog da li moze da se ostane 91 dan:wink2:

A sad generalno, niko nije duzan da vam objasnjava kako se racunaju dani, a ponajmanje jalol:: A i zasto biste meni verovali, ja sam samo (polu)anoniman lik sa foruma. Verujte onome sto pise u zvanicnim dokumentima i koristite ih u svoju korist ako dodje do problema na granici. Mislim da je skoro neko pisao da je dobio kaznu, iako nije prekoracio, ali su carinici pogresno racunali dane, jer ni oni bas ne znaju kako sistem funkcionise. Tu je jako vazno da znate da se izborite za svoja prava. Ne bi me cudilo ni da su neki od vas sto pitate ovde sluzbenici sa granicnih prelaza::crazy:

Ako pogledate pdf dokument ("User's guide") u donjem desnom uglu stranice sa kalkulatorom, pronaci cete mnogo korisnih informacija, detaljno objasnjeno kako se sad, tj. pocev od 2013. racuna tih 90/180 dana, kao i na osnovu kojih regulativa. To su pravna akta i nijedan sluzbenik na granici ne moze da protivreci tome. Preduslov je da i vi, a i slubenik na carini razumete engleskizvizhd Evo ga ovde:

https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/docs/short_stay_schengen_calculator_user_manual_en.pdf