Dvanaest fotografija iz Tajlanda, od svega pomalo - ljudi, životinje, reke, mora i šta sve ne. Sve u svemu, zanimljivi prizori iz tajlandskog života, uhvaćeni okom fotoaparata.
Tajland
U pokrajini Ratčaburi postoji pijaca koja po mnogo čemu odskače od pojma pijace na kakvu sam ja navikao. Ne postoje tezge, nego desetine, pa i stotine čamaca koji plutaju po vodi u kojima prodavci nude i razmenjuju svoju robu. Između ostalog, možete naručiti svežu porciju kuvanog kokosa ako uspete da dohvatite zdelu.
Na samom juznom delu ostrva Puket na jugu Tajlanda, nalazi se ova, nekada prelepa plaza.
Danas je ona puna izlomljenih stena, rasturenih kamenih plochnika, puna blata i mulja, vrlo nepristupacna kupacima. Pored plaze nalazi se veliki broj polusrusenih i unistenih kuca.
Sve su to tragovi razornog cunamija koji je 2004. godine unistio veliki deo obale Indijskog Okeana u u juznoj i jugoistocnoj Aziji.
Na dan rodjendana Rame XIII Bumibola, kralja Tajlanda koji je na prestolu preko 50 godina, odrzava se svechana parada pochasne garde na konjima a zatim se slavi celu noc i citava naredna 3 dana. Rodjendan kralja je ujedno i najveci praznik u Tajlandu.
Daleko na jugu Thailanda, na severu Adamanskog mora nalazi se najlepsi zaliv na svetu uz svo duzno poshtovanje Navjesti Jadrana. A mogao bih da tvrdim i da je mocniji od Skageraka da sam potonji jos i video.
Elem, u ovom chuvenom zalivu, punom klinastih stena koje izranjaju iz vode nalazi se malo ribarsko selo koje, prislonjeno uz jednu onakvu stenu, ili pluta na gomili barzi ili stoji na visokim stubovima poput sojenice. Usred tog sela nalazi se dzamijica pa nisam mogao odoleti utisku da su ovi simpaticni ribari, koje Tajlandjani nazivaju "Morskim Ciganima" (Sea Gipsies prim. prev.), drasticno vise naklonjeni Alahu od odnosu na njegovog teshkog konkurenta Budu. Za ove ljude vazi da nikad ne kroche na kopno, ceo svoj zivot provode ovde, na moru, ziveci od plodova mora i prodajuci suvenire rucne izrade. Na slici, jedan od ribara, sredovechni morski cigan barata dugachkim merodovom kako bi uskadishtio svoju lovinu.
U Tajlandu, bar u ovom selu u kom sam ja proveo 3 meseca ima jako puno majmuna. A ovi mali smeshni primati su non stop gladni pa svkog dana posle pauze za ruchak upadaju na teritoriju Univerziteta i preturaju po kantama u potrazi za ostacima hrane. Malo dalje odatle ljudi donose velike kolichine voca samo da bi mogli da gledaju hiljade raspomamljenih majmuna kako se otimaju, tuku, brat bratu oci kopaju i pune usta raznim poslasticama.
Nacionalni park Phang Nga definitivno je jedno od najlepsih mesta na kugli zemaljskoj, dodushe u skromnoj konkurenciji mesta za koje koje sam ja licno doziveo. Ceo zaliv Phang Nga (u Srpskoj literaturi, iako neizgovorljivo, pishe se Fanga) pun je visokih grbavih stena koja vire iz vode i po vise desetina metara. Na slici, u daljini, vidi se chuveno ostrvo "Dzemsa Bonda", na kojem je sniman film "Chovek sa zlatnim pishtoljem".
Za vreme mog boravka u Tajlandu, najlepša plaža koju sam imao prilike da vidim je svakako bila na jednom sitnom ostrvu u Adamanskom, u provinciji Krabi. Na jednom od tih ostrva sniman je film Plaža ako je neko čuo za potonji. Na fotografiji se to ostrvo na kojem bejah može videti tamo u daljini na pučini. Vreme me nažalost nije mnogo služilo, iako je bilo veoma toplo, sunca nije bilo ni za kokosov orah. Ono što ovom fotografijom pak dominira jer tetka koja u rane jutarnje sate sa svojim pajtašicama perska morsku ribu ili šta već, na plovak.
Na istoku pokrajine Ratčaburi nalazi se jedna krajnje nesvakidašnja pijaca, oslikana epitetom plutajuća. Desetine a utorkom i petkom stotine čamaca plutaju po kanalu, napunjeni najrazličitijom robom, uglavnom suvenirima i najrazlilitijim poslasticama. Robno-novčana razmena obično se vrši putem dugačkih motki na čijem kraju se nalazi zdela. Red i iskustvo nalažu da se prvo u zdelu stavi novac a zatim se uručuje roba. Posredtvo motke može da se eskivira ukoliko ste dovoljno vrsni da posedujete sopstveni čamac.
Na ovoj slici mozete videti vredne zhene iz pokrajine Nakhon Ratchassima kako beru pirinach po vrelom zimskom danu.
Još jedna u nizu fotografija sa plutajuće pijace u pokrajini Ratchaburi. Voće, povrće, suveniri, gotova jela, drvene lokomotive, igle za akupunkturu, sve je dostupno ali samo ako ste dovoljno blizu vodi.
Na zapadu Tajlanda, u pokrajini Kanchanaburi, postoji nacionalni park Erevan (mitski slon prim. prev.) i u njemu vodopadi toliko magichni da sam ja ostao bez rechi. Kupanje u njima se moze uporediti sa jako lepim snom.
Nista vise necu reci o ovim vodopadima...
Kao što sam već naglasio Tajlanđani su jako ponosni na svog kralja, njegov život i priključenije. Na svakom koraku možete naleteti na njegov portret, poster ili fotografiju. A kako i ne bi kada je njihov kralj Rama IX Bumibol na prestolu Tajlanda skoro 60 godina, što ga zvanično čini najduže vladajućim kraljem u istoriji.