Korona virus i putovanja avionom

35 posts in this topic

Posted (edited)

AirSerbia da bankrotira? Ovo je zlatno doba za državne kompanije, pošto će vrlo verovatno olabaviti sva pravila oko subvencija i pomoći pogledaj samo Alitaliju ili Croatia Airlines.

A u slučaju bankrota kompanije dugovanje i dalje postoji, međutim osobe koje su kupile karte su daleko od prioritetnih dužnika i kada dođe na njih red iz likvidacione maae retko kad šta ostane (ako imaju sreće dobiju mali deo svog novca, bar ja nisam čuo da je neko dobio sve svoje novce nazad od bankrotirane aviokompanije).

Edited by deleter

Kod bankrota je dobra stva kada se placa kreditnom karticom nema velike brige oko vracanja para.

On 3/25/2020 at 12:28 AM, Dragance said:

Ne bih se bas kladio da bankrota aviokompanije nece biti, naprotiv. Ali, valjda cak i u takvim slucajevima ima mehanizama za isplatu dugovanja, no, da ne lupamo bas toliko glavu.

Kada je mađarski Malev bankrotirao imao sam sa njima dve kupljene karte. Kako sam saznao, dobio sam nazad potpuni iznos za avio karte zahvaljujući tome što sam platio kreditnom karticom. Rekli su mi da inače ne bih video pare ponovo. 

13 hours ago, Kornelije said:

Kada je mađarski Malev bankrotirao imao sam sa njima dve kupljene karte. Kako sam saznao, dobio sam nazad potpuni iznos za avio karte zahvaljujući tome što sam platio kreditnom karticom. Rekli su mi da inače ne bih video pare ponovo. 

pa kako se drugacije placaju karte these days ;) ?

jos nisam video da neko placa kartu u kesu....bar ne u zadnjih 10-15 godina

Debitnom karticom, preko turistickih agencija kesom...

2 hours ago, yowan said:

Pa Kako drugacije da platis Isuse !!? 😂

Nije svejedno da li plaćaš debitnom, kreditnom karticom, bankovnim transferom, Pay Palom ili kešom preko agencija. Čak i kod kreditnih kartica ima više opcija i neke nude veće privilegije. Kod nas najverovatnije većina ljudi plaća sa običnom debitnom karticom. Tu uslovi povrata novca variraju od banke do banke. Najsigurnija opcija je svakako kreditna kartica. 

Jel' ima neko iskustva sa povraćajem novca, zamenom letova, kreditima i sl. preko Expedie? 

Jeľ uspeo neko da dođe do njih, sad u doba korone? 

Imao sam let 23.03. koji je otkazan par dana pre tog datuma od strane kompanije (LATAM). U to vreme bilo je apsolutno nemoguće dobiti bilo LATAM, bilo Expediu preko koje sam kupio kartu. 

Expediu je i dalje nemoguće dobiti, ali sam bar otkazao povratni let za 02.04. po pojednostavljenoj proceduri koj se u međuvremenu pojavila na njihovom sajtu (trebao bih da dobijem te pare u vidu nekog kredita na mom profilu, no zasad ništa od toga). 

Iz LATAM-a su mi potvrdili da će oni 100% refundirti sve letove, ali da ja zahtev treba da uputim Expediji. 

Ja ću sad i stari dobri mejl da im pošaljem, a vi, ako neko ima neki umirujući savet bio bih mu jako zahvalan. 😊 

Ne znam da li su umirujuce vesti/savet, ali imam par informacija koje te mozda zanimaju, a ticu se LATAM-a. Vlada Brazila je donela dekret ("Medida Provisória 925, MP925/20"), u vezi sa novonastalom situacijom oko pandemije, po kome sve nacionalne kompanije (tu spada i LATAM) imaju obavezu da ponude putnicima sa kupljenim kartama pravo na zamenu datuma leta, bez dodatnih troskova i u istoj klasi u kojoj je karta kupljena, da ponude vaucer u placenom iznosu, koji moze da se iskoristi u roku od 12 meseci za bilo koju destinaciju, kao i pravo na refundaciju, sa rokom povratka novca do 12 meseci! To su glavne stavke, naravno, ima jos dosta detalja. Rok od 12 meseci za refundaciju je jako velik i to sa namerom, da bi aviokompanije koliko-toliko zadrzale likvidnost. LATAM je nedavno omogucio da se zamena datuma leta odradi jednostavno i online preko njihovog sistema (nisam razumeo da li si tu otkazao svoj let ili u sistemu Expedije). Nisam testirao, ali znajuci kako im je ocajan IT sektor, moguce da nece ici bas tako glatko. Inace, i sam imam jedan otkazan let kod njih, ali nameravam da ga zamenim za neki buduci datum, cim se ponovo uspostavi linija. Kartu sam kupio na njihovom sajtu, tacnije, koristeci poene sa njihovog programa. Dakle, nemam iskustva sa Expedijom, ali, koliko sam citao, preporuka LATAM-a i ostalih aviokompanija da se takve situacije kao tvoja resavaju direktno sa agencijama. Verujem da je Expedia zatrpana zahtevima, pa je i sasvim logicno da ne mozes da ih dobijes. Ostaje ti da se strpis malo, eventualno pokusas da ih ponekad kontaktiras ili pratis sta su objavili. Mozda ce se uskoro u tom njihovom sistemu pojaviti i ta tvoja rezervacija od 23/03. I samo da razjasnim, ti ces dobiti vaucer u vrednosti iznosa placenih aviokarata i verovatno rok od godinu dana da ih potrosis, neces dobiti kes. Mislim da je to i najbolja i najbrza opcija u trenutnim okolnostima i da ces to relativno glatko resiti. Samo strpljenje.

Edited by Dragance