Jump to content

Featured Replies

Posted

Vec sam izneo misljenje o nacinu saopstavanja i tematskoj opredeljenosti prica nekim ranijim komentarom (a i licno). Htedoh samo reci, videvsi da se pojavila i poslednja slika iz zivota, sproveo sam ustaljen ritual pred konzumaciju ocekivano zanimljivog stiva - motanje cigarete i priprema kafe cemeruse. Ajd uzdravlje;-)

Damask je, ipak, prestonica Sirije i grad sa šest miliona stanovnika, tako da u njemu postoje i neke pojave koje se ne mogu sresti nigde drugde u Siriji. Tonom srednjoškolskog profesora sociologije, Farik predstavlja svojevrsno mapiranje omladine Damaska...

Autor: Dejan AčanskiPročitajte ceo tekst

Vrlo lepo, sa svakom sledećom pričom slika je postajala sve potpunija i zaokruženija, kako su se ukrštali sagovornici i aspekti teme :)

Moj utisak o Damasku (mislim da sam ga već negde na forumu ranije napisala, ali mu je i ovde mesto) je vrlo sličan ovome koji je prenet u ovoj priči. Videla sam i pripadnike manjinskih "ludaka", uglavnom u onoj vrlo fensi četvrti kojoj sam zaboravila ime, a opšta atmosfera prema nama kao paru stranaca bila je dosta blagonaklona, ponašali smo se kao i bilo gde drugde, držali se za ruke normalno, a kada bismo se poljubili na ulici, to nije prošlo nezapaženo, već bi pobralo dosta odobravanja i dobacivanja u smislu "too, svaka čast". Izgleda da se i Sirija, polako ali sigurno, okreće zapadu, pitanje je kako će se sve to u budućnosti razvijati.

Sve u svemu, Dejane, mislim da si vrlo vešt pripovedač, tako da se unapred radujem tvojim budućim tekstovima :)

Одлична запажања и истраживање! Сасвим нови приступ путовањима, тј. путописима, доста више са фоткама грађевина. :spot:

Priča lepo zaokružuje ceo serijal. Baš mi je žao što nisi duže boravio u Siriji, ko zna šta bi sve još saznao. Inače, dvoličnost je i meni bila očigledna u arapskom svetu - toliko očigledna da mi je ponekad bilo neprijatno. Mislim na praktičnu razliku između dobar-musliman priče koju prodaju strancima, i njihovog stvarnog stila života u kom ne manjkaju ni prostitutke, ni pornografija, ni beskrupulozno laganje, ni neverovatno seksualno maltretiranje strankinja čim se ukaže prilika. Čini mi se da je to prirodan rezultat ogromne frustracije koju im nameće religiozni sistem u kome žive. Međutim, moja zamerka ovim pričicama je što izlažu samo negativnu stranu života u jednoj zajednici duboko prožetoj religijom. Ima taj pristup životu i mnogo dobrih strana - nekako mi se čini da bi bilo fer pomenuti i njih, inače se stiče prilično strašan utisak o Siriji.

U principu sve sto je Farik naveo moze se videti i u Srbiji. I ovde ima izrazito tradicionalnih krajeva gde se brakovi sklapaju vise iz interesa nego iz ljubavi, ima i tih tzv. "ludaka" koji samo piju, bance i zabavljaju se, a i "umerenjaka" koji se trude da se vode u drustvu kao moralni, ispravni, a opet i da uzivaju u zivotu. Sve u svemu, vidi se da su ljudi u sustini svuda isti, samo spoljasnjost deluje drugacije.

Zaista mi je zao sto se ovaj serijal zavrsio. Navukla sam se kao na dobre stare romane u nastavcima javascript:void(0); Nadam se da cete uskoro negde ponovo da zapalite, mozda u jos zadrtiji Iran ili tako negde i da cete nastaviti lokalcima da zagorcavate zivot nezgodnim pitanjima javascript:void(0);

Create an account or sign in to comment