Followers 0

Odjava iz Srbije

34 posts in this topic

10 hours ago, bam-bam said:

znate, ja mislim da to sa zdravstvenim osiguranjem lica koja nemaju prebivaliste u srbiji nije bas tako jednostavno i jeftino.....moj drug iz inostranstva na kraju nije to resio.....mozda nije hteo da se cima, ili mu ne treba, ali ne mogu tacno da se setim sta su mi sve rekli u RFZO, ima nekoliko godina od tad.

Ali ova tema uopste nije naivna, tako da cu ovih dana da skoknem do njihove filijale, nije mi daleko od kuce, i bas da se raspitam sve sta i kako, pa cu da napisem ovde sta su mi rekli....

jedne stvari se dobro secam.....nisam dugo imao licnu kartu, i sve stvari sam zavrsavao sa pasosem....ali kad sam zavrsio skole i prestalo mi vazenje zdravstvenog po tom osnovu, da bih izvadio novu zdravstvenu knjizicu, jednostavno mi je trebala licna, nije moglo sa pasosem....znam da sam se prvo iscimao oko vadjenja te licne karte,  pa tek onda je mogla zdravstvena.....

Hahaha lol::, nasmeja me s ovim komentarom.

Razgovor sa šalterskim radnicima u Srbiji obično dovodi samo do još veće konfuzije. Većina njih uopšte ne poznaje propise, niti hoće da se potrudi da uključi mozak. Ne bi mi ovde imali hiljadu mišljenja i različitih iskustava da je drugačije.  :wacko:

So, good luck with that!

On 11/10/2020 at 2:52 AM, marica said:

Hahaha lol::, nasmeja me s ovim komentarom.

Razgovor sa šalterskim radnicima u Srbiji obično dovodi samo do još veće konfuzije. Većina njih uopšte ne poznaje propise, niti hoće da se potrudi da uključi mozak. Ne bi mi ovde imali hiljadu mišljenja i različitih iskustava da je drugačije.  :wacko:

So, good luck with that!

evo dobio sam informacije u vezi zdravstvene knjizice za nase drzavljane koji zive u inostranstvu...nije da sam zaludan, nego #pitam za druga #  lol::....Bio sam prvo u RFZO, kod pravnika zaduzenog za ta pitanja koja salteras ne zna da odgovori...ovako kazu: ne  moze da se izvadi zdravstvena knjizica bez licne karte....ako drzavljanin Srbije zivi i radi u inostranstvu, mora da ima prijavljeno prebivaliste u Srbiji ( ne boraviste, to su razliciti pojmovi), a  to znaci da mora da ima licnu kartu Srbije. Pravo na zdravstveno osiguranje ostvaruje tako sto se prijavi u filijali mesta prebivalista, a osnovica za uplatu mu se odredjuje tako sto podnese dokaze o zaradi u inostranstvu, i kolika je naravno, kao i dokaze o zaradi svih clanova domacinstva koji zive na adresi na kojoj mu je prebivaliste...ako niko ne zivi od uze familije na toj adresi, onda super, bice mu manja osnovica.....moje pitanje je a sta ako nema prebivaliste u Srbiji, oni su mi rekli da onda nema sta da trazi nase osiguranje,  jer nema veze to sto ne zivi u Srbiji ( sto bi bilo boraviste- mesto duze od 90 dana u kome gradjanin privremeno boravi), ali da mora da ima prebivaliste- tj. mesto gde se gradjanin nastanio s namerom da u njemu stalno zivi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih zivotnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost sa tim mestom )...tako da,  bez licne nema zdravstvene

onda sam otisao u PU Stari Grad, i tamo mi je neka sefica objasnila da nas drzavljanin koji zivi u inostranstvu i predhodno se odjavio od prebivalista iz Srbije, da bi npr. mogao da prijavi prebivaliste u inostranstvu, i nema vazecu licnu kartu,  moze da izvadi novu ukoliko ponovo prijavi prebivaliste, i napise da je predhodno prebivaliste odjavio zbog potreba zivota/rada u inostranstvu, kao i da donese dokaz o prebivalistu u inostranstvu....ne traze otpust sa tog stranog prebivalista, samo dokaz da ga ima....

Edited by bam-bam

radis pogresno,ne treba da uopste spominjes da si u inostranstvu vec da si tu ceo zivot i eto bas sad ti treba zdrastveno,jeste  treba da imas licnu kartu i prebivaliste,ne razumem sto to nisi pre sredio,to ti uvek treba da bi mogao koristiti drzavu za svoje interese...eto ja sam trazio tu zdrastvenu pre par meseci,pa su videli da je nikad nisam ni imao te me pitali sto nisam nikad imao ,rekoh da mi nikad nije ni trebala pa eto sad cisto da se nadje...glumis jednostavno kao da si ceo zivot u srbiji a da si preko kazes samo ako moras tj vidis da ne ide dalje s necim sto treba da obavis..ako imas licnu kartu i prijavu boravka ne moze ti niko nista...nije uopste bitno dal si negde il nisi...da pre toga sam se prijavio da sam ne zaposlen ,ne znam dal mi to treba al me niko nije pitao onda  sta radim,mozda to vide tu na kompu,nije ni bitno odes i kazes da trazis poso pa te prijave pa vide da si ravnopravan clan drustva pa te ne smaraju  s drugim pitanjima...tako da eto nigde se ne prica da si negde vec da si eto tu stalno pa ako zatreba lako ces posle reci da nisi tu

7 hours ago, superpera said:

radis pogresno,ne treba da uopste spominjes da si u inostranstvu vec da si tu ceo zivot i eto bas sad ti treba zdrastveno,jeste  treba da imas licnu kartu i prebivaliste,ne razumem sto to nisi pre sredio,to ti uvek treba da bi mogao koristiti drzavu za svoje interese...eto ja sam trazio tu zdrastvenu pre par meseci,pa su videli da je nikad nisam ni imao te me pitali sto nisam nikad imao ,rekoh da mi nikad nije ni trebala pa eto sad cisto da se nadje...glumis jednostavno kao da si ceo zivot u srbiji a da si preko kazes samo ako moras tj vidis da ne ide dalje s necim sto treba da obavis..ako imas licnu kartu i prijavu boravka ne moze ti niko nista...nije uopste bitno dal si negde il nisi...da pre toga sam se prijavio da sam ne zaposlen ,ne znam dal mi to treba al me niko nije pitao onda  sta radim,mozda to vide tu na kompu,nije ni bitno odes i kazes da trazis poso pa te prijave pa vide da si ravnopravan clan drustva pa te ne smaraju  s drugim pitanjima...tako da eto nigde se ne prica da si negde vec da si eto tu stalno pa ako zatreba lako ces posle reci da nisi tu

pero nisi u toku, procitaj predhodne postove....marica je tvrdila da moze da se izvadi zdravstvena knjizica i ako nemas licnu kartu, tj. prijavljeno prebivaliste u srbiji, pa sam samo napisao ono sto su mi zvanicna lica rekla...bilo je bitno, da bi svi koji citaju znali ovu informaciju, a ne da ostane nedoreceno....

ah nisam ni gledao sta je marica pisala jer sta je marica bez ivice🤐...nisam ni znao da se moze to uzeti bez ostalog pa onda je super ako moze iako mi  zvuci neverovatno

ali ako ne provodis previse vremena tu  mozes i od preko uzeti neko turisticko osiguranje koje nije skupo i pokriva do 45 dana pa ici u privatne ambulante ako ti zatreba pa ti onda oni posle daju pare nazad..ne pokrivaju  samo zube ako radis ali ako ih vadis onda pokrivaju

1 hour ago, marica said:

Prilog raspravi o odjavi iz Srbije  (⊙_☉)

https://nova.rs/vesti/pored-frilensera-porez-ce-placati-i-gastarbajteri/

pa da, to je to...svako ko ima prebivaliste u Srbiji, mora da placa zdravstveno osiguranje, ako hoce da ga koristi....ukoliko nema prihoda, onda mu placa socijalno....

u tome je fora solidarnog zdravstvenog osiguranja, sistema koji mi imamo....svi ga placaju, svi koji zive (imaju prebivaliste u srbiji) i svi bi trebalo da imaju mogucnost da ga koriste

ko nema prebivaliste u srbiji, ne mora da placa osiguranje, ali ne moze ni da se leci ovde, sem ukoliko sa drzavom u kojoj ima prebivaliste srbija nema potpisan sporazum o zdravstvenom osiguranju.....

isto kao sto kod nas puko posedovanje drzavljanstva ne povlaci i obavezu placanja poreza ( kao sto je u SAD npr.), isto to vazi i za zdravstveno osiguranje...

a za porez i gastarbajtere koji zvanicno zive i u srbiji ( imaju prebivaliste, prim.prev) se uvek znalo, jedino sto je problem drzave da to dokaze, pa zato niko i ne placa...

Srbija porez i doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje može zahtevati ne samo od frilensera, već i od državljana koji rade i žive u inostranstvu, navode iz Udruženja frilensera i preduzetnika Srbije.

Ovo ne moze i da hoce, nisam porezni obveznik Srbije. Toliko o tom glupavom udruzenju frelance skupljaca kanti za otpad, vode ga ljudi koji pojma nemaju. 

Količina nebuloza koje iznose ti likovi iz tog udruženja je apsolutno neverovatna. Najpametnije je ignorisati ih po defaultu