Ulaz u EU iz drugih zemalja tokom pandemije

5 posts in this topic

Da li je neko išao u skorije vreme u EU turistički? Znam da po pravilima ne može, ali me zanima u praksi šta se dešava. Hteo bih da dovedem mamu da bude kod mene, ali ne znam koja opcija ima najviše šanse da uspe. Trenutno razmatram da odem iz Barselone za Budimpeštu, iznajmim auto, pa da pređe sa mnom kopnenu Šengen granicu, kako ne bi bi prolazila kroz pasošku u Španiji. Ako je odbiju, bar mogu lako da je vratim kući. Ako Mađari zezaju na ulazu iz Srbije, da li bi možda prošla varijanta Srbija - Rumunija - Mađarska? Ne bih išao avionom iz Beograda, jer se preseda u Nemačkoj/Austriji, pa ako je tamo vrate sa pasoške, ne bi bilo baš prijatno.

Bilo kakav savet je dobrodošao :)

Ne znam kako je za Spaniju (verujem da si vec proverio), ali u Nemackoj su takve posete najblize rodbine dozvoljene. Naravno, uz adekvatnu dokumentaciju, sto je navedeno na sajtu ambasade. Sto se Madjarske tice, moji drugari su pre nekoliko dana isli bas turisticki, onako tralala, samo do Segedina, usput i ponesto pazarili. Koliko znam, nisu imali problema. Nisam pitao bas za detalje na granici, ali nisu se ni zalili, tako da pretpostavljam da je sve bilo normalno. Ne znam da li i dalje vazi da moze da se zadrzi samo u pojasu do 30km od granice i ako da, da li ima nekih naknadnih kontrola na putu kasnije.

u rumuniju ne moze da se udje iz srbije....moze da se obrati spanskoj ambasadi u bgu, da joj izda dozvolu za ulazak u zemlju iz razloga vise sile ili potrebe - motivos de fuerza mayor o situación de necesidad, ili zbog vaznih porodicnih razloga- por motivos familiares imperativos. 

neki su ranije isli preko bugarske avionom, ali otkad su uveli proveru putnika na aerodromima u spaniji, to je otpalo....

12 hours ago, chivitli said:

Da li je neko išao u skorije vreme u EU turistički? Znam da po pravilima ne može, ali me zanima u praksi šta se dešava. Hteo bih da dovedem mamu da bude kod mene, ali ne znam koja opcija ima najviše šanse da uspe. Trenutno razmatram da odem iz Barselone za Budimpeštu, iznajmim auto, pa da pređe sa mnom kopnenu Šengen granicu, kako ne bi bi prolazila kroz pasošku u Španiji. Ako je odbiju, bar mogu lako da je vratim kući. Ako Mađari zezaju na ulazu iz Srbije, da li bi možda prošla varijanta Srbija - Rumunija - Mađarska? Ne bih išao avionom iz Beograda, jer se preseda u Nemačkoj/Austriji, pa ako je tamo vrate sa pasoške, ne bi bilo baš prijatno.

Bilo kakav savet je dobrodošao :)

Isao sam u Slovacku pre dva meseca otprilike,Madjari nista nisu trazili,bukvalno samo su nas pustili dalje,u Slovackoj sam morao da budem u karantinu 9 dana (treba 14 ali posto sam dobio negativan test na 9 izasao sam) e sad,tranzit kroz Slovacku,Austriju,Svajcarsku je moguc samo licima koja imaju potvrdjen boravak u ciljnoj zemlji. A ulazak u Spaniju je odobren samo licima koja imaju EU drzavljanstvo, ili "residence permit" bilo koje EU drzave uz negativan test ne stariji od 72 sata. Ulazak u Rumuniju je dozvoljen samo za tranzit ne duzi od 12 sati i mogu da udju lica koja su vakcinisana (pfizer,moderna,astra zeneca) 

I mene ovo zanima, isto zbog mame.

Mogu da podelim iskustvo moje drugarice (srpski pasoš) koja je išla više puta tokom pandemije iz Beograda u Austriju (Hrvatska-Slovenija-Austrija), uvek kolima i svaki put je iskustvo bilo drugačije. Uvek jedni traže test, drugi ga ni ne pogledaju, neki napominju da je nedozvoljeno putovati, neki samo puste, i tako. Inače je od dodatnih papira (osim negativnog testa) imala neku potvrdu (?) da joj je verenik Austrijanac. Sa njim je uglavnom i prelazila iz Slovenije u Austriju. Za tih 4-5-6 puta koliko je išla nikada je nisu vratili. Vraćala se uvek busom preko Mađarske.