Odjava iz Srbije

104 posts in this topic

petrovicu preterujes previse i jeste siris paniku...to sto ti nameces tu pricu o tome je jednostavno nesto sto si negde procitao i sad mislis da je to tako,ako je preko dozvoljeno da budes na nekoliko mesta ,uopste ne verujem u tu pricu da ce sad srbija praviti problema s tim jer kako moze neko da ti pravi problema ako imas adresu i dokumenta te zemlje,i pa sta ako nisi tu stalno,mozes biti eto tri meseca,svako moze imati nekoliko mesta gde je,glavno de ce ga pitati za porez i sporedno gde niko nema prava da te pita za porez,to je tako u stvarnosti idi prijavi se negde pa vidi,samo znas za nesto sto je negde nekad pisalo i pa sta,do god imas dokumente te zemlje niko ti ne moze zabraniti da tu budes i prijavljen kao i negde drugde gde imas druga dokumenta to je tako i tu nema sta vise da se prica

Posted (edited)

Nemam pojma, zakon je takav kakav je i ne ulazim u to da li je dobar ili je loš, to je neko sasvim petnaesto pitanje.

Poenta je da je čovek proveo 10 godina u inostranstvu a nije se odjavio, što je inače bio dužan da uradi i sad se pita šta li ga čeka kad se vrati ovde. Evidentno je da je prekršio zakon i da je vrlo realno da će da snosi neke posledice, a sumnjam da bilo ko sa foruma može da mu kaže konkretno kako i šta pošto ne znamo detalje. Može da se desi da ga jednostavno puste i da uopšte i ne obrate pažnju na taj detalj (vrlo verovatno) a možda graničar na koga naiđe tog jutra ima vanredno loš dan, probleme kod kuće ili je jednostavno ustao na levu nogu i jedva čeka da se iživljava nad nekim, a heroj ove priče je idealna meta za tako nešto jer postoji zakonska osnova za drndanje svake vrste.  To što nekome to izgleda kao širenje panike je potpuno irelevantno ovde.

A ja se zapravo slažem s tobom, prvi sam za to da se ta regulativa malo "modernizuje" iako lično nemam taj problem i ovo me ne kači, ali hajde već jednom da odrastemo i da krenemo da rešavamo te stvari onako kako se to radi u civilizovanom svetu a ne da bojkotujemo zakone koji nam se ne sviđaju i da decenijama pravimo zamenu teza "niko drugi ne poštuje pa neću ni ja" i "kad politikosi budu poštovali zakone tad ću i ja". Tako radimo preko 40 godina i krajnji učinak nije teško videti - vrlo je jadan ili još češće potpuno nepostojeći.

Edited by ppetrovic

7 hours ago, bam-bam said:

pa rekao sam da su moje poznanike, troje njih, kontaktirali iz poreske sluzbe zbog poreza na dohodak ostvaren van zemlje srbije, tako sto su pratili njihove uplate na devizne racune njih samih i  racune clanova njihovog domacinstva u srbiji, na kojem zajedno imaju prijavljeno prebivaliste...te uplate su vrsili oni sami kao fizicka lica, jednostavno prebacivali pare sa svog inostranog racuna na srpski, nije im nikakva firma ili drugi pojedinac iz inostranstva uplacivao, znaci nije u pitanju bio freelancing..a to se do pre par godina pricalo da je nemoguce da ce to da jure..

nije nikakva panika,  takodje se pominjalo u zadnje vreme da ce da krenu da proveravaju nase gastose sa neodjavljenim prebivalistem, i eto ga sad...covek se javlja...jedino sto je ovde problem je sto se likovi uglavnom samo pojave na forumu, traze neki info , i cim ga dobiju, nikad vise ne ostave neki feedback, pa ne saznamo kako su prosli na kraju, i sta je u stvari bilo posredi

mislim da ti tvoji poznanici,nemaju drzavljanstvo te zemlje niti neku dozvolu boravka tu gde su im ti racuni preko i da im je boravak samo u srbiji...da mene tako pitaju ja bi im reko da dodju da mi ga duvaju jer nikakvo poresko strane zemlje nema pravo to da te pita u vezi sta imas u drugoj zemlji gde si prijavljen za boravak ili gde imas drzavljanstvo...samo poresko u toj zemlji te moze nesto pitati o tome..ili ako hoce mogu njih tamo pitati pa cekati ako oce da im odgovore,a da bi im odgovorili uopste trebaju da imaju neki bolji razlog od toga da salje pare sa svog konta na svoj...pa sta zaradio preko pa salje,ne mora im nista pokazivati kako i koliko..nek pitaju tamo ako ih zanima..tako da eto pitaj ih da li imaju drzavljanstvo ili boravak tu gde su im racuni odakle su slali pare   pa ces znati u cemu je stvar

3 hours ago, superpera said:

mislim da ti tvoji poznanici,nemaju drzavljanstvo te zemlje niti neku dozvolu boravka tu gde su im ti racuni preko i da im je boravak samo u srbiji...da mene tako pitaju ja bi im reko da dodju da mi ga duvaju jer nikakvo poresko strane zemlje nema pravo to da te pita u vezi sta imas u drugoj zemlji gde si prijavljen za boravak ili gde imas drzavljanstvo...samo poresko u toj zemlji te moze nesto pitati o tome..ili ako hoce mogu njih tamo pitati pa cekati ako oce da im odgovore,a da bi im odgovorili uopste trebaju da imaju neki bolji razlog od toga da salje pare sa svog konta na svoj...pa sta zaradio preko pa salje,ne mora im nista pokazivati kako i koliko..nek pitaju tamo ako ih zanima..tako da eto pitaj ih da li imaju drzavljanstvo ili boravak tu gde su im racuni odakle su slali pare   pa ces znati u cemu je stvar

ne, nemaju drzavljanstvo ni prijavljeno prebivaliste u drugoj zemlji, pricam o kolegsma pomorcima..samo sam to naveo kao primer, posto do pre 2 god. je isto bila prica da pomorce ne mogu da navataju jer primaju platu preko inostranih banaka, pa je onda bila prica da onaj ko je bio na brodu, tj. van srbije duze od 6 meseci takodje ne podleze nasem oporezivanju, pa je na kraju sve to palo u vodu, i oni koji su se zajebali da sa svojih stranih racuna gde im je legala plata prebacuju te pare na srpski racun, ili oni koji su slali zeni i porodici sa kojom su prijavljeni na istom prebivalistu u srbiji, u zadnjih godinu dana su dobili pisamca da se pojave u poreskoj, a jednom liku su doski na gajbu..on je npr. namestio da mu se, cim legne pkata na racun u inostranstvu, automatski prebaci uplata zeni u srbiji za odredjen iznos, na njen racun...taj se tek zajebo za medalju, jer nije bilo povremeno slanje, pa da moze da kaze da mu neki rodjak pozajmio pare, nego je slao svakog mesecs i to u % of plate, pa su imali i tacan iznos kolika mu je bila mesecna plata...

ovo sam cisto dao kao primer za to da su poceli da trkeljisu, a sto se tice neodjavljivanja ovde u srbiji, ako zivis u inostranstvu, imaju pravo da te kazne, a i da ti naplate benefite koje si mozda koristio dok si bio sa fiktivnim prebivalistem u srbiji...bilo bi lepo da neko ko je dobio pozive i napise sta mu se na kraju dogodilo....ljudi samo traze neki info, i onda nestanu cim ga dobiju