Vec nakon prve kratke shetnje po Kashgaru, u ochi nam je upalo nekoliko interesantnih detalja...
Kapa i nozh Ujgur koji drzi do svog ujgurstva zivi u neraskidivoj simbiozi sa svoja dva nerazdvojna prijatelja: kapom i nozem. Kapa obavezno skache na glavu pri svakom izlasku iz kuce, chvrsto se za nju hvata, i nameshta se tako da je iz njenog polozaja sasvim jasno da je nishta ne moze naterati da odatle sidje: ujgursku kapu nikada necete videti okachenu na chiviluk, zguzvanu u nervoznim shakama ili kako, parkirana na stolu, ponizno cheka da njen Ujgur dovrshi kebab, popricha sa drugarima ili srkne chaj. Noshenje kape pochinje kada glava proceni da je zrela, a druzenje sa nozem traje od rodjenja, kada se sveze rodjenom ujgurchetu sechivo stavi pod jastuk, da se jedno na drugo na vreme priviknu. Noz zivi u koznoj futroli o pojasu svog Ujgura, odakle izviruje u svet raznobojno ukrashenom drshkom. Kada dva Ujgura sklapaju dogovor, izmedju sebe, u zemlju na kojoj sede, zabodu nozh da bude treci, svedok da data rech nece biti pogazena i obecanje olako zaboravljeno.
Zenska lepota Ujgurska zena takodje drzi do svog ujgurstva. Od najmladjih nogu vodi se rachuna o lepoti - vezene koshuljice, tunike jarkih boja i geometrijskih shara, obavezne kape, koje se od mushkih razlikuju po tome shto su zivljih boja, i nose se u detinjim godinama, posle chega glavno mesto zauzima marama.
Zapadna kineska provincija Sikjang je, istovremeno, i najistochniji deo Istochnog Turkestana, u kome zivi mnoshtvo turkijskih naroda (Kazasi, Kirgizi, Uzbeci, Turkmeni, a medju njima i Ujguri, koji se od ostalih razlikuju po tome shto nemaju svoju drzavu). Sikjang je, zapravo, drzava u drzavi, sa svojim jezikom, pismom, religijom, kulturom, i nezvanicnom, ali opshte prihvacenom vremenskom zonom. Ujguri ne zive u preteranoj ljubavi sa novodoseljenim Kinezima, chiji jezik govore slabo i nerado, i sa kojima zive u geografski istom, ali u svakom drugom pogledu razlicitom svetu, u skladu sa politikom medjusobnog ignorisanja. Ujgurska lica slichna su evropskim, izuzev blago zakoshenih ochiju; koriste jednu vrstu arapskog pisma, a pet puta dnevno okrecu se u pravcu daleke Meke, koja je, u ovom sluchaju - na zapadu. Naziv Sikjang na mandarinskom kineskom znachi "Nova teritorija", no naziv koji starosedeoci koriste kada govore o svojoj zemlji je jednostavno - Ujguristan.
Mozda najujgurskiji od svih ujgurskih gradova je Kashgar, grad u kome se susrecu severni i juzni krak drevnog Puta svile. Grad u gradu Dok pomalo pognuti manevrishete kroz nisko zasvodjene ulice zemljanih nakrivljenih kuca, izmedju dece odluchne da ih bash vi, bash tog momenta fotografishete, istovremeno pazeci na svoj raznjic od celih przenih zumanaca uvaljanih u ljutu paprichicu, ni ne primecujete da ste se odjednom nashli na shirokom bulevaru modernih trznih centara i ovde izuzetno popularnih, nechujnih motora na elektrichni pogon. Eto vas u kineskom Kashgaru, koji sa svih strana opkoljava onaj stari, ujgurski. Dve kulture opstaju bez previshe meshanja. Tako, postoje dva glavna gradska trga. Ukoliko ste priklonjeniji Alahu, verovatno cete odabrati plato ispred, kazu, najvece dzamije u Kini, Id Kah dzamije, koja je podignuta u periodu 1442.-1444. godine. Ova zuta dzamija prima i do 10.000 ljudi verskim praznicima, a obichnim danima sluzi kao okupljalishte za odmor u hladovini i radoznalo posmatranje prolaznika (nikad ne znash kad moze da naidje stranac...)
Ukoliko ovo bash i nije vasha pricha, verovatno cete odabrati prostran, uredan trg sa lampionima, mosticima i luna-parkom, nad kojim se nadnosi 18 metara visok mermerni Mao, koji sa visine neshto objashnjava svome narodu i narodnostima, a vama u svest priziva popularnu kinesku pesmicu iz minulih dana:
Chim veliko belo sunce, koje za dana predano przi oazu na samom rubu pustinje, sedne za horizont, stari Kashgar pomalja nos iz zemljanih kuca, uskih sokaka i pritvorenih kapija, pokazuje se i razliva svojim ulicama kao plimski talas vezenih kapa, dugih sedih brada, crnih magarecih ushiju, sharenih marama, tankih omladinskih brkova i, po poslednjoj modi docrtanih, spojenih damskih obrva.
odnekud se izvlache cebad i jastuchici, i, kako je kuca daleko, a vec kroz par sati treba ustati i pocheti novi radni dan,stari grad vec oko ponoci zaspiva na ulici, u kolektivnom ritmu uspavanog disanja, mestimichnog hrkanja, i chesto sa neizbezhnom kapom koja glavu chuva i tokom ovih par sati nocnog ulichnog odmora. ~~Legenda o mirisnoj konkubini~~ Nekada davno, pre mnogo leta, u vreme kada je kineski car Quian Long sa svojim trupama osvojio Kashgariju, zhiveshe u gradu Kashgaru devojka Iparhan, unuka chuvenog sufija Abak Hodze.
Kako se careva ne poriche, mirisnu Iparhan umotashe u svilene marame i dadoshe caru na poklon. Od Kashgara do carskih dvora u Pekingu put je dalek i tezhak, i vodi kroz ogromne vrele pustinje, prashnjave kamene doline i visoke planine. Niko nije znao kako Iparhanina kozha postize svoj jedinstveni miris, ni da li ga, uopshte, moze izgubiti.
Legenda dalje kaze da je, posle dugog i mirisnog zivota, mrtva Iparhan odneta nazad u Kashgar, gde je sahranjena u velikoj porodichnoj grobnici Abak Hodze, za koju se danas veruje da u njoj pochiva ukupno 72 osoba iz pet generacija. Mauzolej iz 1640. godine je u stanju raspada, shareno oslikane glazirane plochice otpadaju sa kupole i minareta, a svuda unaokolo prostire se ogromno groblje nalik na stotine zutih glinenih brezuljaka.
|
Pozivamo vas da podelite utiske i pridružite se diskusijama na našem forumu.
—
Sav rad u Klubu putnika je volonterski, a sav eventualni prihod investira se u troškove sajta, konkursa, knjiga, putničkih kuća i drugih projekata. Podržite nas skromnom redovnom donacijom na sajtu Patreon i tako nam omogućite da uradimo još više.