Fotografije nastale tokom boravka u manastiru Šaolin, čuvenoj školi borilačkih veština osnovanoj u 5. veku. Manastir Šaolin nalazi se u Kini, u provinciji Henan, a autor fotografija je u njemu proveo šest meseci.
Manastir Šaolin
Na stotine malih dečaka i devojčica, uzrasta deset do jedanaest godina, roditelji šalju u privatne Šaolin kung fu škole oko samog manastira koje su u vlasnistvu monaha. Svakog dana ova deca se bude u 5:30, i dan započinju jednočasovnim treningom. Posle doručka nastavljaju sa učenjem kung-fua i redovnom nastavom. Oni najbolji imaće sreću da postanu Šaolin monasi.
Trpezarija u kojoj su monasi nekada jeli. Sada imaju mnogo bolju trpezariju.
Biti Šaolin monah u današnjoj Kini predstavlja velik uspeh i sreću, kako duhovnu, tako i materijalnu. Kada sam pitao jednog dečaka zašto hoće da postane Šaolin monah, Odgovorio je: "Zato što monasi imaju mnogo para i voze dobre automobile."
Mirisni štapići, manastir Šaolin.
Kung fu
Viseći most i planine oko manastira.
Azijska kamila.
Autor fotografija.
Vežbe u dvorištu manastira.
Šuma pagoda sastoji se od 228 pagoda sagrađenih od kamena ili opeke, za vreme dinastija Tang, Song, Juan, Ming i Ćing. Spratovi pagoda moraju biti neparni brojevi, od jedan do sedam, i predstavljaju dostignuća budističkih majstora u čiju su čast pagode podignute.
Monah u manastiru.
Statua Bude u dvorištu manastira. Uprkos svoje orijentisanosti ka borilačkim veštinama, Šaolin je budistički manastir.
Autor fotografija.
Brda oko manastira.
Kada neko postane monah i kada se izvrši njegova inicijacija, on odlučuje da li želi da utisne ove oznake na svojoj glavi. Utiskivanje ovih tačaka je jako bolan proces i monasi koji to prihvate podnose veliku patnju. Ta žrtva i patnja čisti ih od zadovoljstava iz prethodnog, svetovnog života, i povezuje ih sa patnjom nekih ljudi kojima su oni sami nekada naneli bol.
Šaolin manastir sagradio je 495. godine car Ksiao Ven, u znak poštovanja prema monahu Bhadri koji je došao iz zapadnih regiona da propoveda Budizam u Kini.
Više od trideset godina kasnije, Bodidarma, indijski monah, došao je u manastir Šaolin, gde je osnovao i propovedao Zen Budizam (Zen - meditacija). Bodidarma je verovao da čovek moze da doživi prosvetljenje i duhovno oslobođenje ako duži vremenski period sedi i meditira ispred zida, oslobodjen od svih svetovnih misli.
Bodidarma je ubrzo primetio da dugo sedenje loše utiče na zdravlje monaha. Cirkulacija im se usporavala, telo im je slabilo i postajali su podložniji bolestima. Da bi sprečio neželjene posledice dugog sedenja u meditaciji, Bodidarma je smislio pokrete tela koji su monasima vratili telesnu snagu i izdržljivost. Usavršavanjem tih pokreta nastao je Šaolion boks.
Nekoliko monaha koji su se po veštini i snazi izdvajali, oformili su grupu zaštitnika Šaolin manastira. Njihovi pokreti su bili oštri i iznenadni, kao tigar koji napada svoju žrtvu ili orao koji se obrušava na svoj plen.
Grupne vežbe u dvorištu, manastir Šaolin, Kina.