Putovanje za vreme i posle koronavirusa

387 posts in this topic

On 9/4/2021 at 12:34 AM, Dragance said:

U sustini, koliko sam razumeo, prilikom ulaska iz Srbije u Nemacku, jedino sto se menja za vakcinisane nekom od vakcina priznatih u EU je obavezno online popunjavanje formulara i upload potvrde o vakcinaciji.

Sinofarm i Sputnjik vakcine, koliko znam, nisu ni bile priznate, pa se osobe vakcinisane istim prakticno tretiraju kao nevakcinisane.

Zanimljivo je kako se sad posmatraju oni koji su primili dva Sinofarma i posle Fajzera, kao trecu dozu. Pretpostavljam, kao da su primili samo prvu dozu Fajzera, takoreci i dalje kao nevakcinisani.

Pod "vakcinisanim" se u DE po definiciji, kada je u pitanju pfizer, smatra period od 14 dana nakon druge doze. ne znam zaista kako se tretiraju kombinacije i nepriznate vakcine. 

On 9/2/2021 at 11:22 AM, Dragance said:

Ali, u praksi, nekako i dalje mislim i hocu da verujem da te nece odbiti kao musteriju, bilo u restoranu, bilo u muzeju, ako pokazes bilo kakav sertifikat sa poznatom im vakcinom.

Bio sam ove sedmice u Nemačkoj i Belgiji. Za ulaz na lokalni vašar u Nemačkoj su mi priznali moj sertifikat iz Srbije, a da nisu, mogao sam besplatno da se testiram pored.

U Belgiji su mi juče odbili ulaz na neki mali festival u parku jer njihova aplikacija prepoznaje samo QR kodove izdate od EU zemalja, tako da ako aplikacija kaže da kod nije validan, nema ulaza. Morao sam da se testiram pored, s tim što se plaćalo 12 evra.

53 minutes ago, chivitli said:

U Belgiji su mi juče odbili ulaz na neki mali festival u parku jer njihova aplikacija prepoznaje samo QR kodove izdate od EU zemalja, tako da ako aplikacija kaže da kod nije validan, nema ulaza. Morao sam da se testiram pored, s tim što se plaćalo 12 evra.

Od kad sam se vakcinisao, relativno cesto sam pokazivao Covid pass iz telefona, sto po aerodromima, sto kojekude po gradu. Kad im pokazem QR kod, kazu, otvori tekstualni deo, da vidimo kad je primljena druga doza vakcine i da li je proslo 14 dana. I to je bilo uvek dovoljno, a iznenadjujuce, nikad nigde nisam video da iko koristi citac QR kodova. Eto, Belgija se izdvaja😊 Samo da bi ti naplatili test😁

Da li je neko putovao Qatarom ovih dana/mjeseci preko Dohe? 
(re)vakcinisan sam Pfizerom, imacu i svjez PCR test. Zanima me da li je to dovoljno za tranzit ili i oni nesto izmisljaju?

3 hours ago, ThirstyTraveler said:

Da li je neko putovao Qatarom ovih dana/mjeseci preko Dohe? 
(re)vakcinisan sam Pfizerom, imacu i svjez PCR test. Zanima me da li je to dovoljno za tranzit ili i oni nesto izmisljaju?

Državljani Republike Srbije mogu da uđu u Katar. Neophodna je prethodna registracija na sajtu www.ehteraz.gov.qa, a sve vrste poseta mogu da se obavljati tek po dobijanju dozvole sa navedenog sajta.
Uz potvrdu o izvršenoj potpunoj vakcinaciji, državljanima R. Srbije se ne određuje karantin. Priznaju se „Pfizer“, „Moderna“, „Astra Zeneca“, „Sinofarm“ i „Johnson and Johnson“. Važnost vakcina je 12 meseci, a taj period se može i produžiti u skladu sa odlukama organa Katara.
Rezidentima Katara koji nisu vakcinisani se odrađuje karantin u hotelskim uslovima u trajanju od 10 dana, dok svim ostalim nevakcinisanim licima nije dozvoljen ulazak u Katar.
Potvrda o preležanom Covid-19 se prihvata samo ako je bolest preležana u Kataru.
U svim slučajevima je neophodan negativan PCR test pre ukrcavanja na avione za Katar, koji se ponavlja na „Hamadu“  (mogu se proveriti i antitela).
Aplikacija „Ehterazz“ je obavezna. Tranzit preko aerodroma „Hamad“ je dozvoljen.
Potrebno je kontinuirano pratiti sajt Ministarstva zdravlja Katara www.moph.gov.qa zbog čestih izmena.

Nadam se da ne ponavljam pitanje koje je vec postavljeno ali sam u situaciji gde sam kratka sa vremenom, i da istrazujem i da se raspitujem.

U Nemackoj sam ali je napustam kroz par dana i imam mogucnost da primim prvu dozu Fajzer vakcine ovde. 

Interesuje me da li neko vec bio u situaciji da primi prvu dozu van Srbije i da li ste kasnije mogli da primite drugu u Srbiji, posto sam cula da navodno to nije dozvoljeno?

Isto tako, da li ce mi pasos vakcinacije vaziti ako jednu primim u jednoj zemlji a drugu u drugoj?

Unapred hvala!

Moja supruga se tako vakcinisala i nije bilo problema. Samo 2-3 dana cekanja na drugu dozu u Srbiji, jer se cekalo da bude dovoljno kandidata (valjda 6) kad otvore jednu bocicu. Nakon toga je putovala po EU, takodje bez problema. 

Sad, za dobijanje tog medjunarodnog sertifikata o vakcinaciji, ako mislis na isti u Nemackoj, jos ne znam kako ide. Valjda odes do apoteke, pa ti ga tamo izdaju, nevezano odakle je vakcina. To tek treba da probamo. "Covid pass" aplikacija definitivno ne prepoznje srpski QR code.

Ako mislis na neki srpski sertifikat, to nismo probali, ali i tu ocekuj zbun, jer je supruga dobila SMS da je primila prvu dozu. Kad je pitala kako da to ispravi, rekli su jok da pise Batutu, ne znam kako i kome tacno, sto nije ni uradila.

U svakom slucaju, ako imas potvrde na papiru o primljene 2 doze, mozes da putujes. Zavisi uvek koja je vakcina i koja zemlja, ali to je vec opstepoznato.

@Dragance, nikako da ti odgovorim. Hvala na informacijama!

Inače, sad imam pitanje balkanske problematike. Na ovom sajtu sam pronašla sledeće kada sam se raspitivala da li kao državljanin Srbije mogu da uđem u Hrvatsku (a poslednjih mesec dana sam boravila u BiH):

"ili obaviti PCR testiranje ili brzo antigensko testiranje - BAT na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz obvezu samoizolacije do prispijeća negativnog nalaza. U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset (10) dana." (https://koronavirus.hr/privremena-zabrana-i-ogranicenje-prelaska-preko-graničnih-prijelaza-rh/733)

Moje pitanje je da li ovo znači da brzi antigenski test radim:

1) pre ulaska u Hrvatsku

2) na samoj granici

3) po ulasku u Hrvatsku i dolasku u grad gde sam se zaputila? 

Možda zvuči očigledno, al ja se i dalje bunim bez obzira koliko puta da pročitam :v

Edited by Aki

24 minutes ago, bam-bam said:

Indija pustila ulazak....

https://www.india-briefing.com/news/india-international-travel-latest-rules-20683.html/

srbija je  na listi za uzejamno priznavanje vakcina, tako da moze odmah da se napusti aerodrom po sletanju, i ne mora da se radi dodatni PCR

Jel se izdaju e-vise i kolika je naknada uopste?

Samo da nadodam da nam je eu prihvatila kovid sertifikate, ako neko nije video, sutra stupa na snagu.

https://www.rts.rs/page/stories/ci/Коронавирус/story/3145/zivot-u-vreme-pandemije/4589522/eu-kovid-sertifikat-srbija.html

Edited by SonePFC

On 11/15/2021 at 3:07 PM, SonePFC said:

Jel se izdaju e-vise i kolika je naknada uopste?

Samo da nadodam da nam je eu prihvatila kovid sertifikate, ako neko nije video, sutra stupa na snagu.

https://www.rts.rs/page/stories/ci/Коронавирус/story/3145/zivot-u-vreme-pandemije/4589522/eu-kovid-sertifikat-srbija.html

izdaju se evize, a negde sam procitao i da indija hoce da podeli 500 hiljada besplatnih viza do kraja marta 2022, kako bi podstakla turizam

zaboravih da dodam info- otvorila se i kambodza za sve vakcinisane 

https://www.bangkokpost.com/world/2215699/cambodia-re-opens-to-fully-vaccinated-travellers