Followers 0

Putovanje i volontiranje

4 posts in this topic

Sretao sam dosta putnika koji putuju i volontiraju uglavn na organskim farmama.Postoji nekoliko sajtova ( workaway,helpx..).

Poslovi koji rade  tj vrme koje provedu jeste od nekoliko nedelja pa cak i nekolio meseci,radi se 5-8 sati dnevno,zavisi od mesta...

Ako neko ima iskustva sa ovim ili sl stvarima neka pise utiske.

U Srbiji postoji mreža koja se žargonski zove vufing  http://www.wwoofserbia.org. WWOOF mreža je internacionalna i mnogo država postoje nacionalne mreže. Radi po principu članarine, koja košta nešto sitno 10-20 evra godišnje (nisam siguran tačno).

Ja sam čuo iskustva mnogih ljudi i svi su bili oduševljeni. Planirao sam čak i sam da idem al' pojeo me fax.

Bila sam član WWOOF a sad sam u Workaway. Članarina za prvi košta mnogo više, pošto mnoge zemlje imaju zasebne sajtove kao pod-domene. Npr, 20 evra je za listu od nekih 15 zemalja, za Tursku je bilo posebno 30 evra, za Japan 50, zaboravila sma za 'nezavisne' Woofere. Imate i na Couch surfingu grupu WWOOF gde ljudi razmenjuju iskustva.

Meni se čini da je Workaway mnogo bolji jer pruža veće mogućnosti u izboru poslova, dok je WWOOF uglavnom vezan za rad na farmama. Preko prvog sam letos dogovarala da ostanem u Siam Reapu (Angkor Wat) i pomažem u jednom hostelu ali sam na kraju promenila plan. Čitajući neke preoruke, naletela sam na izvesnu Aleksandru iz Srbije koja je dosta volontirala i putovala po južnoj Aziji sudeći po njenom profilu. Nisma uspela da je kontaktiram da bih čula njena iskustva pošto nije imala uključenu opciju za kontaktiranje preko sajta.

Inače, nameravam da na taj način sledeće leto/jesen putujem po Japanu, već sam 'bezecovala' nekoliko poslova, pa ću javiti iskustva :)

Moj poznanik je isao preko Mladih istrazivaca Srbije koji za clanarinu traze 50e.

Bio je u Slovackoj, Nemackoj i Holandiji. Kaze da je bilo sve kako treba.

Da vas ne iznenadi kao mene sto je... Neki od ovih kampova koje nudi MIS ce pokusati da vam naplate za volontiranje... do 200e sto deluje poamlo besmisleno...

Inace, bio sam na dva do tri ovakva dogadjaja. Moba u manastiru Soko kod Ljubovije. Priroda je fenomenalna, pun pansion, prevoz, sobe ko u hostelu, jako malo ili nimalo posla tokom dana... Dolazi uglavnom mladja ekipa, do 20 godina. Organizator je SPC. Drugi put u Visokom kod Semira Osmanagica koji je nudio 3 obroka dnevno + spavanje u sobama hostelskog tipa u zamenu za 5-6 sati kopanja na nalazistima bosanskih piramida....